Spawanie konstrukcji stalowych – co warto wiedzieć?

Strona główna > Spawanie konstrukcji stalowych – co warto wiedzieć?

Spawanie konstrukcji stalowych jest powszechnie stosowaną metodą łączenia elementów metalowych z wykorzystaniem odpowiedniej metody spawania. Jako firma Sursys świadczymy kompleksowe usługi spawalnicze w oparciu o obowiązujące normy PN EN ISO 15614. W trakcie spawania konstrukcji stalowych i metalowych zapewniamy wykonanie spoin o najwyższych parametrach użytkowych, oferując klientom spawanie konstrukcji za pomocą metody MIG/MMA oraz TIG.

Spawanie konstrukcji stalowych – odpowiednia stal ma największe znaczenie

Stal jest metalicznym stopem, który występuje w różnych odmianach, przez co stal jest łatwa do formowania i można z niej wykonać różnorodne spawane konstrukcje. Gatunek stali ma ogromne znaczenie dla skuteczności procesu spawania konstrukcji stalowych. W związku z tym spawanie konstrukcji stalowych wymaga zastosowania odpowiedniego gatunku stali, o odpowiedniej jakości materiału. Gatunki takie jak  stal S235N i S690Q, które są gwarancją najwyższej jakości i trwałości w trudnych  warunkach eksploatacyjnych. Wpływ na jakość procesu spawania konstrukcji ma również zaplecze parku maszynowego, o który w firmie Sursys szczególnie zadbaliśmy. Posiadamy specjalistyczne urządzenia przeznaczone do spawania metodą MAG, MMA oraz TIG.

Jakie są zalety spawania stali?

  • wysoka jakość połączenia przy jednoczesnym zachowaniu wydajności spawania,
  • stabilność pracy i powtarzalność wyników w przypadku zautomatyzowania procesu,
  • bezpieczeństwo spawania,
  • łatwość i szybkość wykonania połączeń,
  • duża kontrola nad precyzją procesu spawania,
  • różnorodność w zakresie spawania odmiennych materiałów i stopów,
  • możliwość wykonywania spawów w różnych płaszczyznach,
  • spawanie elementów konstrukcji o różnej grubości od 1mm do nawet 10 mm.

Spawanie konstrukcji należy do popularnego sposobu łączenia wyrobów metalowych i posiada ogrom zalet istotnych z punktu widzenia procesu technologicznego.

Jakie są metody spawania konstrukcji stalowych?

Spawanie konstrukcji może odbywać się za pomocą następujących metod obróbki:

  • MIG/MMA - spawanie MIG (Metal Inert Gas) odbywa się z udziałem elektrody topliwej w osłonie gazów chemicznie obojętnych (hel, argon), z kolei metoda MAG (Metal Active Gas) w osłonie gazów aktywnych (dwutlenku węgla lub jego mieszaniną z argonem). Metoda MIG/MAG jest to technika, która polega na spawaniu poszczególnych elementów za pomocą łuków elektrycznych, który powstaje między spawanym materiałem a drutem pełniącym funkcję elektrody. Metodę tę stosuje się w przypadku łączenia stali niestopowych, niskostopowych czy wysokostopowych.
  • TIG - metoda ta jest metodą spawania, podczas której wytwarzany jest łuk elektryczny za sprawą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych (argon, hel lub ich mieszanki). Technika ta umożliwia łączenie stali nierdzewnej, a także aluminium i jej stopów. Dzięki metodzie TIG można uzyskać spoinę o wysokiej jakości i czystości.

Spawanie konstrukcji metalowych 

Spawanie konstrukcji metalowych obejmuje: urządzenia, maszyny oraz konstrukcje budowlane (podesty, słupy, belki czy barierki). Usługę spawania konstrukcji realizujemy na podstawie dostarczonej dokumentacji. Ze spawania konstrukcji metalowych najczęściej korzystają firmy z przemysłu kolejowego, energetycznego czy górniczego, dlatego zapraszamy klientów z każdej branży. W Sursys spawamy konstrukcje stalowe i metalowe, odpowiadając na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, zatrudniając osoby z nadzoru z uprawnieniami IWE oraz osoby uprawnione do przeprowadzania badań nieniszczących NDT: VT2, PT2, MT2. UT2.